Переваги та недоліки вживаної техніки.

Переваги та недоліки вживаної техніки.

Ринок телескопів в Україні швидко розвивається і є досить перспективним для розвитку в щонайближчому майбутньому.
Це зумовлено не тільки дефіцитом даного роду техніки наявного в господарствах, але й зростаючим попитом на види робіт котрі ці машини в змозі виконати. Так, роботи в складних умовах, роблять їх незамінними помічниками аграріїв на протязі всього сезону без суттєвих сезонних коливань, що характерно для сільськогосподарського виробництва (ремонти техніки , будівель, підкормка, посів, рух зерна, жнива, завантаження транспорта, інше).
На українському ринку телескопів лідерами є два бренди Manitou та JCB, котрі суттєво випереджають по обсягам продажів та частці ринку найближчих конкурентів (Merlo, CLAAS, Dieci, Faresin, інших). Все це зумовлено не тільки терміном присутності на ринку, але й високим рівнем сервісу, великим складом запчастин та надійністю даної техніки.
Кожен з виробників телескопічних навантажувачів мають в своїй лінійці техніку з різними технічними параметрами.
Так, Французький бренд Manitou має в своїй продуктовій лінійці роторні телескопічні машини MRT (фото)manitou-018

з вантажопідйомністю до 5 тон та висотою підйому до 30 метрів, що ідеальні для монтажних робіт в будівництві, а також великі телескопічні навантажувачі (фото) з вантажопідйомністю до 23 тон та висотою підйому до 10 метрів, що використовуються в екстремальних умовах експлуатації шахт та кар’єрів.
В той же самий час Британський бренд JCB є всесвітньовизнаним виробником будівельної техніки та тракторів. Так JCB були перешопроходцями у виробництві екскаваторів-навантажувачів серії СХ, котрі є незамінними на будівництві та широкої лінійки екскаваторів. Також JCB пропонує на ринку трактори (фото).

trelleborg-tires-and-jcb-tractor_3
Але найпопулярнішими моделями телескопічних навантажувачів Manitou та JCB (фото 5,6) на ринку України та ринку Європи є машини 7 метрів таmaxresdefaultturnbull-tractor-death

вантажопідйомністю 3-4 тонни (Manitou MLT 731, 735, 741; JCB 531-70, 536-70, 541-70). Чим дані моделі завоювали прихильність сільгоспвиробників? Перш, за все своїми габаритними розмірами – більшість складських та тваринницьких приміщень, що залишились з радянських часів мають обмежені параметри на заїзд та маневрування в середині. По-друге, маневренність та швидкість роботи – обидва виробники комплектують данні машини турбованими двигунами з потужною гідравлікою.
Аграрії, котрі мають тваринництво, більш схильні до машин 8-9 метрів та з більшою вантажопідйомністю до 6 тон, що викликано важкими умовами експлуатації та агресивним середовищем (гній, силос). В Європі дані машини використовуються на біогазових станціях, де немає особливих обмежень по габаритам.
Телескопічні навантажувачі 10-14 метрів також популярні серед українських аграріїв, але мають ряд особливостей – збільшену колісну базу до 9 метрів та габаритну висоту до 2,5 метрів, а також фронтальні упори, котрі необхідні для стабільної роботи з такою високою (до 14 метрів) телескопічною стрілою. Дані машини особливо популярні в господарствах де відбуваються будівельні роботи, де вони використовуються крім іншого в ролі крана.
Характерною особливістю експлуатації телескопічних навантажувачів в Україні є:
1. Висока інтенсивність експлуатації. Так, наробіток навантажувача в Україні в рік може складати до 2500 мотогодин, в той час як в Європі даний показник суттєво нижчий – до 1000 мотогодин;
2. Низький рівень сервісу в господарствах. Економія господарств на фірмовому сервісі (тільки в разі нагайної потреби) призводить до швидкого зношування деталей та механізмів;
3. Використання неоригінальних запчастин призводить до підвищення частоти поломок.
Наступним важливим питанням для українського аграрія, котрий прийняв рішення придбати телескопічний навантажувач є його ціна і форми фінансування купівлі техніки.
Фінансування купівлі основних засобів в Україні є досить дорогим до 20% річних, при 2-3% за кордоном, що примушує вітчизняного товаровиробника шукати форми фінансування через дилерську мережу заводів-виробників.
В умовах, що склались на ринку України, важливою альтернативою кабальним умовам фінансування купівлі техніки є купівля сільгосптехніки бувшої у вжитку.
Купівля техніки, бувшої у вжитку є пристойною альтернативою новій техніці при купівлі таких дорогостоячих машин, як трактори, комбайни, телескопи, сівалки.
Розглянемо переваги та недоліки придбання техніки бувшої у використанні (з ринку Європи та Америки).
Недоліки:
1. Частково використаний ресурс техніки. Експлуатація техніки навіть в невеликих господарствах на Заході скорочує подальший її ресурс використання;
2. Не визначена попередня історія експлуатації техніки. В деяких випадках, техніку на ринку пропонують з скритними вадами.
Переваги купівлі техніки бувшої у використанні:
1. Висока комплектація. Українські дилери замовляють машини в мінімальній комплектації, нехтуючи важливими функціями та вузлами з достатньою надійністю;
2. Низькі мотогодини. Невеликі господарства на Заході (50-300 га) використовують техніку тільки для власних потреб. Інколи 10-ти річні машини мають наробки порядка 1500 мотогодин, що рівноцінно річній експлуатації даної техніки в Україні
3. Високий рівень авторизованого сервісу за кордоном;
4. Високий рівень передпродажної підготовки. Багато дилерів в Україні, котрі торгують бувшою у вжитку технікою проводять підготовку та відновлювальний ремонт на дану техніки, що дає можливість давати на неї гарантію;
5. Гарантія на вживану техніку;
6. Низька ціна. В деяких випадках 40% від вартості нової;
7. Економічна доцільність придбання та термін окупності. Так придбання нового комбайна 450 к.с. (біля 300 000 євро), трактора 330 к.с. (біля 180 000 євро), телескопічного навантажувача 7 м (біля 80 000 євро) пов’язане з тривалим терміном його окупності, що в українських реаліях веде до ослаблення фінансової стабільності підприємства в майбутньому.
8. Технічно простіші машини. Жорсткі норми викидів відпрацьованих газів вимагають від виробників сільгосптехніки ускладнення конструкції машин та підвищення вимог до якості пального, що в Україні є проблемою. Конкуренція на ринку нової техніки призводить до пошуків виробниками-лідерами шляхів здешевлення техніки за рахунок дешевих комплектуючих (в тому числі і з Китаю). Ускладнюються машини за рахунок використання великої кількості електроніки та унеможливлють проведення сервісу в господарстві без авторизованої сервісної служби, що суттєво впливає на економіку експлуатації машини для власника.

Зміна кліматичних умов в Україні вимагає, навіть від малих товаровиробників, оперативного проведення всіх технологічних операцій. Цього можливо досягти за рахунок використання високопродуктивної техніки, або за рахунок збільшення її кількості. Крім того, обмеженість господарств в технічних засобах, та не проведення агротехнічних прийомів в строк призводить до суттєвої втрати урожайності та відповідно і прибутків аграріїв.
Відгуки керівників господарств, котрі мають досвід придбання та експлуатації техніки бувшої у вжитку:
Дідик Сергій Павлович (ФГ «Агро-Дар», Вінницька обл. Шаргородський р-н) «Придбали 3 комбайни John Deer, телескоп Manitou. Проблем з технікою не мали. Вважаю, що придбання нової важкої техніки для малих та середніх фермерських госопдарств є не доцільно. Придбання БУ техніки виправдано.»
Лавренко Валерій Олександрович (ФГ «Оберіг», Донецька обл., Славянський р-н) «Головна проблема українського ринку – відсутність якісного сервісу на нову техніку, котра занадто перенасичена електронікою. Ми знайшли вихід з даної ситуації в придбанні якісної бу техніки, котра дешевша, нас не підводить і ми маємо можливість ремонтувати її у себе в господарстві без залучення дорогого і не завжди вчасного сервісу від диллера»
Чабан Лідія Іванівна (ДП ДГ «Драбівське» Черкаська обл, Драбівський р-н) «Ми експлуатуємо вже другий рік Manitou MLT 741 та комбайн CLAAS Lexion 480. Технічний стан техніки, котру отримали – наближений до нового. Зауважень до техніки в процессі експлуатації не було. Придбанням задоволені і вважаємо, що бу техніка – краще рішення.»
Щербич Василь Федорович (ФГ «Щербич», Вінницька обл. Літинський р-н) «З 2009 року експлуатуємо комбайни John Deer 9680 WTS, трактори John Deer 8-ї серії, телескопи JCB, котрі ми придбали бувшими у вжитку. За період експлуатації техніка себе хорошо показала і ми задоволені».
Строгий Деніс Олександрович (ФГ «Строгий», Харківська обл., Зміївський р-н) «Придбали комбайни CLAAS Lexion 760 з мінімальним наробітком. Для нас була цікава цінова пропозиція і хороший стан техніки. При виборі бу техніки потрібно серйозно аналізувати технічний стан».
Ткаченко Андрій Миколайович (ТОВ «Морівське», Чернігівська обл., Козелецький р-н) «Маємо досвід експлуатації нового комбайна CLAAS в сусідньому господарстві та нашого CLAAS Lexion 580 з ринку Німеччини. Все зводиться на користь бувшої у використанні техніки, котру імпортували з країн західної европи – суттєво вища якість та надійність техніки».
На основі вищеприведених фактів можливо зробити висновок, що в реальних українських умовах здійснення аграрного бізнесу, економічно доцільно придбання техніки бувшої у вжитку для сільськогосподарських підприємств різного розміру та форм власності.